Som rodič. Ako mám presvedčiť dieťa na učenie sa s Učiteľkou Lisou.

Vo všeobecnosti platí, že presviedčanie, alebo nasilu nútenie do učenia, ktoré študent nepovažuje za atraktívne a nevidí v ňom zmysel, nemá význam a sami nútenie ani neodporúčame.

Skôr navrhujeme ísť cestou inšpirácie a motivácie. Najprv je nevyhnutné vzbudiť záujem o AI Alexu ako zariadenie na pobavenie a až nasledne dieťaťu predstaviť Lisu ako kamarátku s ktorou sa môže parádne naučiť rozprávať a rozumieť po Anglicky.

Zaujatie Alexou a Lisou, záleží od viacej faktorov ako napríklad vek dieťaťa, už dosiahnutá úroveň Anglického jazyka, alebo či vôbec samotný študent má záujem o najmodernejšie alebo uprednostňuje klasické metódy vzdelávania.

Pri deťoch vo veku 9 – 15 rokov, ako motivačný faktor úspešne slúži ak deti vidia, že samotný rodič sa Alexy opýta “koľko je hodín“, „spustí si obľúbené rádio aj Slovenské”, poprípade sa zasmeje ak Alexa povie vtip. Ak dieťa bude vidieť, že rodič s Alexou vie pracovať a rozumie jej, tak aj dieťa ma motiváciu ju používať. Deti sa veľmi radi pochvália aj v škole a preto dieťa ako rodič môžete namotivovať aj tým, že dieťaťu poviete, že ak sa p. učiteľka bude pýtať na nejakú udalosť, tak dieťa môže povedať, že jemu Alexa povedala,…

Dieťa musí vidieť význam praktického využívania AI, Alexy v reálnom živote. Keď dieťa zistí, že Alexe nerozumie tak dobre ako rodič, tak jeho motivácia na učenie sa s Lisou bude okamžite dosiahnutá a potom sa už aj samotné dieťa bude chcieť samo zdokonaľovať. Treba ukázať, že učenie sa s Lisou je jednoduché a zábavné. Samozrejme treba rátať s tým, že pri deťoch je dobré naštartovať učenie sa s Lisou za podpory rodiča. Dieťa s rodičom si cez Lisu môže zahrať napríklad hravé aktivity počas ktorých deti môžu s rodičom súperiť 🙂

Pri deťoch od 15 do 18 rokov, môže byť motivácia napr. odmena, že budú mať dokonalejší akcent a lepšie napočúvanú angličtinu ako spolužiaci v škole. Alebo sa dieťa môže opýtať učiteľky v škole, na výslovnosť zložitého slova a porovnať výslovnosť s akou dieťa naučila Lisa s natívnym a korektným akcentom.

Pri dospelých študentoch od 18 a viac rokov, veľkou motiváciou je už túžba plynulo komunikovať v práci, na dovolenke, alebo so zahraničným kamarátom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *