LISA Čítanie

Čítanie v cudzom jazyku

Tematický článok na začiatok lekcie

Súčasťou skoro každej našej lekcie je čítanie. Čítanie v cudzom jazyku je pre výuku jazyka nenahraditeľné. Lisa vám prečíta tematický článok nahustený informáciami o danej téme. Vy si na začiatok pozorne vypočujete čo vám príjemný hlas, na nerozoznanie od ľudského, povie a následne vás naša učiteľka otestuje ako ste na tom s porozumením hovoreného slova v cudzom jazyku.

Čo robiť ak nestíhate tempo Lisy

Ak by ste nestíhali, môžete si článok vypočuť po jednotlivých vetách zadaním príkazu „READ SLOWLY“. Na ďalšiu vetu sa posúvate príkazom „CONTINUE“ a danú vetu si zopakujete príkazom „REPEAT“.

READ SLOWLY: Čítaj pomaly

Ako aktivovať čítanie v cudzom jazyku

Táto oblasť výuky sa aktivuje jedným z príkazov „READ“, „READ FOR ME“, „READ SLOWLY“. Ak sa v danej lekcii nachádza viacej článkov na čítanie tak vám Lisa oznámi zoznam daných článkov a vy si z nich následne vyberiete ten, ktorý vás zaujíma príkazom „OPTION ONE“, alebo „NUMBER TWO“. Lisa si ešte zistí či sa už sústredíte a keď dáte pokyn, že áno, zábava sa môže začať.

Pomôcky pre pochopenie textu

Ak by sa náhodou v texte nachádzalo nejaké slovíčko, ktoré zatiaľ nepoznáte, nemusíte siahnuť po prekladovom slovníku a stratiť tak koncentráciu na článok. Stačí ak Lisu požiadate o vysvetlenie daného slovíčka. Slúži na to napríklad príkaz „WHAT DOES IT MEAN MOUNTAIN“. Lisa vám poslušne vysvetlí popri samotnom význame aj to, či sa jedná o podstatné meno, prídavne meno atď. a vy môžete pokračovať v počúvaní.

WHAT DOES IT MEAN: Čo znamená

Niečo pre rodičov a učiteľov

V súčasne pandemickej dobe s minimálnou možnosťou osobného kontaktu je každá možnosť kontroly výuky nenahraditeľná. Lisa si to tiež uvedomuje a preto po úspešnom dokončení čítania pošle emailom informáciu majiteľovi echo zariadenia (rodičovi), alebo kontaktnej osobe (učiteľovi) skupiny zariadení. Email obsahuje informácie o článku a čas začiatku a konca čítania. V prípade, že ste si zvolili čítanie po vetách, tak to môže byť aj niekoľko minút.

Čítanie sa nachádza napríklad v týchto lekciách.