Vitajte v rodine Amazon Alexa.

Technologická spoločnosť futureREADY systems sa na Slovensku ako jediná spoločnosť na úrovni koncového spotrebiteľa venuje AI a smart technológii, čo nás utvrdzuje v našom zámere priniesť a priblížiť technológiu budúcnosti aj širokej verejnosti na Slovensko.   

21. storočie a nové prevratné technológie idú súbežne ruka v ruke. Jednou z technologických inovácii tohto storočia je aj AI umelá inteligencia a jej využitie v praktickom živote každého z nás.

To čo bolo pred pár rokmi Internet, Google, online, ZOOM, tablet je v dnešnej dobe Siri, Hey Google alebo Alexa.

V zahraničí sa veľmi zjednodušene a s obľubou pri AI smart zariadeniach stretávame s pomenovaním smart speaker v preklade chytrý reproduktor. V skutočnosti ide o technologicky prevratné bežne dostupné zariadenie, ktoré je schopné rozoznať ľudskú reč a teda hovorené slovo človeka a nasledne podľa požiadavky človeka, reagovať a vykonať požadovanú slovnú alebo mechanickú reakciu.

Amazon Alexa je s pomedzi AI smart zariadení celosvetovo najrozšírenejšia a najpopulárnejšia, čo dokazuje fakt, širokej ponuky zariadení od spoločnosti Amazon a aj rôznych iných spoločnostiach, ktoré integrovali Amazon Alexa AI systém do svojich zariadení.

V článku sa zoznámime s AI technológiou a ponukou Alexa zariadení, s ktorými sa je možné už teraz aj osobne zoznámiť v showroome spoločnosti futureREADY.systems v Šali alebo už aj priamo v meste Šaľa v Mobil City Center.

Spoločnosť Amazon uviedla na európsky trh v roku 2018 svoje prvé smart zariadenie, ktoré pomenovala AMAZON ECHO.

S príchodom AMAZON ECHO sa svet zoznámil aj s menom ALEXA. Alexa svojim prijemným ženským hlasom vedela odpovedať na najrôznejšie otázky, pomohla naplánovať nám deň, skontaktuje nás s kamarátmi, spustiť obľúbenú rádio stanicu alebo dokonca hlasom zapne svetlo v obývačke, či prepne na obľúbený kanál v televízore. Alexa sa zo dňa na deň stala spoločníkom aj pomocníkom. Od príchodu AMAZON ECHO v roku 2018 sa evolúciou Alexa technologicky zdokonaľuje a to nie len podľa AI účelovosti, ale aj po dizajnovej stránke. Silnou stránkou AI technológií je schopnosť rozumieť ľudskej reči a to okamžite po zapojení do elektrickej siete. Alexa s Vami vie komunikovať viacerými rečami a to okrem angličtiny v rôznych akcentoch aj po nemecky, francúzsky, taliansky, španielsky atď.

Pre rýchle uvedenie do sveta AI článok Vás prevedie súčasnou ponukou AI smart zariadení, aké sú výhody / nevýhody jednotlivých zariadení, aká je cena a kde sa dajú na Slovensku zariadenia kúpiť. Článkom sa zoznámite s AMAZON ECHO 1st generation, ECHO DOT 3rd generation, ECHO SPOT, ECHO SHOW 8 2nd generation a aj meneznámou Alexa veriou v podobe ECHO FLEX, alebo ECHO INPUT. V nasledujúcich článkoch sa budeme už individuálne venovať novinkám, ktoré iba nedávno prišli na trh a preto Vám odporúčame sledovať náš Facebook https://www.facebook.com/futureREADYsystem

Zariadenie: Amazon ECHO 1st generation

Rok výroby: 2016

AI OS: Amazon Alexa

farba: čierna

Popis: AI zariadenie Amazon ECHO prišla ako vlajková loď na trh s AI smart zariadeniami v roku 2018. Dizajnovo nenápadné zariadenie, ktoré je schopné neuveriteľných vecí. Amazon ECHO je valcového tvaru, čo je výhodou pri priestorovom a hodnovernom zvuku, pričom citlivé mikrofóny sú schopne zachytiť hlas aj na vzdialenosť 10m. ECHO vzhľadom k svojmu rozmeru a cene prehráva neuveriteľne čisto a dôveryhodne. Nevýhodou je absencia bridge technológií.

Sumár: Podľa nášho odborného názoru jeden z najvydarenejších modelov z rady klasického Alexa dizajnu. Kúpu aj v roku 2022 vrelo odporúčame.

Prezentačné video:

Dostupnosť: futureREADY.systems, heureka.sk

Cena: 120 EUR


Zariadenie: Amazon ECHO DOT 3rd generation

Rok výroby: 2018

AI OS: Amazon Alexa

farba: obľúbená čierna / rôzne

Popis: Kompaktná veľkosť prináša veľa výhod. ECHO DOT ma integrovaný plnohodnotný systém AMAZON Alexa, čo z tohto šikovného a dizajnového zariadenia robí pomocníka v domácnostiach a to aj na miestach kde sa nevyžaduje dokonalá hodnovernosť prehrávaného audia. Na počudovanie i napriek malému rozmeru ECHO DOT je ideálne na počúvanie radia, prehranie si obľúbených správ alebo aj posluch populárnej hudby. Pri hudbe však treba povedať, že DOT disponuje bluetoothom alebo AUX možnosťou prepojenia ECHO DOT s Vašim existujúcim audio systémom. Najväčšie využitie sme pre ECHO DOT našli v domácnosti v menších miestnostiach ako napríklad v predsieni / schodisková časť / výťah a keďže Alexa zariadenie sa dajú používať aj ako domáci intercom, čo môže očariť návštevu už pri vstupných dverách. ECHO DOT 3rd generation je pri približnej cene 45 EUR tá najlepšia voľba pre vstup do sveta AI technológií.

Prezentačne video:

Dostupnosť: futureREADY.systems, heureka.sk

Cena: 45 EUR


Zariadenie: Amazon ECHO SPOT

Rok výroby: 2018

AI OS: Amazon Alexa

Farba: čierna / biela

Popis: Amazon cez ECHO SPOT predstavil svoju víziu čo najprirodzenejšieho a štýlového zabezpečenia prístupu k Alexe a to úplne všade v domácnosti. Máte na nočnom stolíku hodinky? Tak tie už nebudete potrebovať, jednoducho ich nahraďte Alexou. ECHO SPOT ma integrovaný displej, ktorý zobrazuje čas, počasie, správy a pri funkcii intercom, vidíte čo sa deje vo vedľajšej miestnosti, alebo dokonca zistite ako sa má Váš kamarát. ECHO SPOT prakticky predstavuje snáď 1000 užitočných veci v jednej. ECHO SPOT ma veľkú výhodu v malom kompaktnom rozmere,  čo v tomto prípade z výhody urobilo aj z časti nevýhodu a to hlavne pri telefonovaní alebo pozeraní videí, či čítaní si kuchárskych receptov. Po praktickej stránke viacej odporúčame Alexu z rady ECHO SHOW.

Prezentačné video (Španielčina):

Dostupnosť: futureREADY.systems, heureka.sk

Cena: 80 EUR


Zariadenia: ECHO SHOW 8 2nd generation

Rok výroby: 2021

AI OS: Amazon Alexa

Farba: čierna / biela

Popis: Druhá generácia ECHO SHOW priniesla oproti prvej generácii jedno vylepšenie lepšie ako to druhé. Vylepšená kamera, vylepšený zvuk je pekne zaobalený do vylepšeného štýlového dizajnu. ECHO SHOW sa predáva s rôznymi rozmermi uhlopriečok obrazoviek a to od 5„ cez 8„ až 10„. Pri modeloch s kamerou si každý zákazník príde na svoje. Záleží od spôsobu predpokladaného najčastejšieho použitia a potom od umiestnenia. Ak si chcem volávať s rodinou a kamarátmi 5„ je úplne postačujúcich, ale ak si chcem z času na čas pozrieť film z Netflixu alebo Amazon Prime tak rozhodne pod 10„ by som ja osobne neišiel. Kvalita displeja a zvuku je už štandardne na plne postačujúcej vysokej úrovni. Kúpou Amazon ECHO SHOW 2nd generation určite zas nič nepokazíte a aj pri investícii okolo 130 EUR je to cena, ktorú je za ECHO SHOW hodné zaplatiť.

Prezentačné video:

Dostupnosť: futureREADY.systems, heureka.sk

Cena: 130 EUR


Zariadenie: ECHO FLEX

Rok výroby: 2019

AI OS: Amazon Alexa

Farba: biela

Popis: ECHO FLEX je najlacnejší spôsob ako umiestniť Alexu úplne všade. Rozmer vo veľkosti štandardnej elektrickej zásuvky síce ani zďaleka nepostačuje na dobrú reprodukciu zvuku a ani iba dva pólové mikrofóny nezachytia povel z väčšej vzdialenosti správne, ale ak chcete mať Alexu na blízku aj v kúpeľni či v garáži, tak ECHO FLEX rozhodnete oceníte. ECHO FLEX s kompletnou podporou Alexa ponúka možnosť dokúpenia si čidla so senzorom pohybu, alebo pridávnej lampičky. V prípade, rozšírenia v podobe snímača pohybu ECHO FLEX sa Vám okamžite zmení na bezpečnostný systém, pričom cez smart nadstavenia ste okamžite informovaný o pohybe v monitorovanom priestore. Smart technológia a Alexa nasledne môže aj ľudskou rečou samotného narušiteľa informovať o zoznámenom pohybe a že autority ako polícia je už na ceste. V prípade rozšírenia o lampu, ECHO FLEX získava vlastnosť lampy, ktorá sa zasvieti keď detekuje pohyb. ECHO FLEX ako samotné zariadenie sa nám osobne nezdá byť praktické, ale s rozšírením o senzor pohybu má pre nás celkom rozumné skoro až všestranné využitie. Pred kúpou si treba zvážiť, či vieme využiť funkcionalitu rozširujúcich snímačov a podľa toho sa rozhodnúť. V cene približne 25 EUR by som si za účelom využívať plný potenciál Alexy toto zariadenie nekupoval.

Prezentačné video:

Dostupnosť: futureREADY.systems, heureka.sk

Cena: 25 EUR


Zariadenie: ECHO INPUT

Rok výroby: 2019

AI OS: Amazon Alexa

Farba: čierna / biela

Popis: ECHO INPUT je stále Alexa. Áno, tak malé a stále s plným potenciálom Alexa. ECHO INPUT nemá vlastný vstavaný reproduktor, čo sa nie len hneď zohľadnilo vo veľkosti, ale zároveň sa INPUT predurčil k pripojeniu k externému zvukovému systému a to prostredníctvom bluetooth alebo AUX. ECHO INPUT po praktickej stránke je kópia ECHO DOT, pričom ak sa riadime heslom: “čo sa vyrobí tak to sa aj predá“, tak Amazon zasa nešliapol vedľa. ECHO INPUT si nájde svojho fanúšika a aj kupcu. Ak potrebujete vlastniť kompletnú radu Amazon Alexa tak ECHO INPUT Vám nemôže chýbať.

Prezentačné video:

Dostupnosť: futureREADY.systems, heureka.sk

Cena: 35 EUR

zdroj: www.futureREADY.systems